Şişmanlığın Nedenleri

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu istatistiklerine göre Türkiye’deki şişman insanların oranı toplam sayı bazında fazla kilolu olanlar %34,6, fazla kilolu ve şişman olanlar %64,9, çok şişman olanların oranı %2,9 olarak bulunmuştur.

Bu da son yıllarda her ne kadar zayıflık akımı pompalanmaya çalışılsa da, Türkiye nüfusunun yarıdan fazlasının şişman olduğu sonucunu vermektedir.

Yine Türkiye’de yapılan istatistiklere bakıldığında son 4 sene içerisinde şişmanlık oranının 4 kat daha arttığı gözlemlenmiştir.

Şişmanlığın bu denli artışına neden olan etkenler arasında psikolojik bozukluklar, yaşlılık, beslenme alışkanlığının hazır yiyecek türüne kayması ve bu yiyeceklerin fazla tüketilmeye başlanması, kadınlarda çok doğum, az hareketli bir yasam, sanayileşmiş bir toplumda yasama, evlilik, alkol tüketimindeki artış ve en önemli nedenlerden biri olarak genetik sayılabilir.

Şişmanlığın en yaygın nedeni psikolojik sorunlardır. Son yıllarda ülkemizde yaşanan siyasi gerginlikler, işsizlik sorunu, boşanmalar, sevgililik problemleri ya da para sorunları önde gelen sebeplerdendir. Psikolojik destek alınmadığı durumlarda beyinde oluşan herhangi bir ruhsal boşluğu vücudun yemek ile doldurmaya çalışması şişmanlığa atılan ilk adımdır.

Kadınlarda her geçirilen gebelik vücutta fazladan kilo bırakabilir. Hele ki kadın, gebelik esnasında fazla kilo aldıysa ya da doğum sonrasında bu fazla kiloları atmak için çaba göstermediyse ve çok sayıda doğum yaptıysa yine şişman olmaya adaydır.

Kişinin hayatında oluşan bir değişiklik sonucunda hareketliliği azaldıysa, örneğin bedensel olarak aktif olduğu bir işten masa başı bir işe geçtiyse, işten ayrıldı ya da emekli olduysa, araba kullanmaya başladıysa gibi nedenlerle de enerji tüketimi azalabilir.

Evliliklerde de gerek erkekte gerekse kadında, özellikle de şişmanlığa eğilimi olan kişiler için evlilik öncesinde kilo almamak ve formda kalmak için gösterilen çabanın evlilik sonrasında pek kalmaması daha kolay kilo alındığını göstermektedir.

Ayrıca şişmanlığa yol açan bazı hastalıkların olduğunu ve bir neden yokken sonradan ortaya çıkan şişmanlık hallerinde öncelikle hemen bir doktora gidip, şişmanlığa bir hastalığın mı neden olduğunu anlamak çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s