SOSYAL MEDYADA KİLOSUYLA DALGA GEÇİLEN KADINDAN GÜÇLÜ MESAJ

Sosyal medyada kilosu yüzünden “alay konusu” olan kadın verdiği mesajla ona gülenleri utandırdı.

1485798936-syn-del-1485559121-syn-wdy-1485284376-53287849-1485205631

Geçtiğimiz yıllarda ABD’nin en büyük süpermarketlerinden biri olan Walmart’ta çekilen fotoğrafı sosyal medyada “O Sırada Walmart’ta” altyazısıyla yayınlanan obez kadının görüntüsüne kahkahayla gülenler (!) ve acımasız yorumlarla bu fotoğraftaki kadının zor anlarını alay konusu yapanlar olmuştu.

Fotoğraftaki kadın bu fotoğrafın çekilmesinden 4 sene sonra kendi kendisini ifşa etti. Adı Knapp Wilkinson olan 39 yaşındaki kadın fotoğrafın çekildiği dönemde, obeziteye bağlı sağlık sorunları yüzünden yürümekle ilgili sorunlar yaşadığını bu yüzden de tekerlekli sandalye ile hareket etmek durumunda olduğunu belirtti.

Düşerken çekilen fotoğrafının insanları eğlendirdiğinin farkında olduğunu ancak birine gülmenin “zararsız bir hareket” olmadığının bilinmesini istediğini belirtti.

Spondylolisthesis isimli ızdıraplı bir omurga hastalığı ile yaşamak durumunda olan Knapp Wilkinson, fotoğrafın çekildiği anda yaşadığı baş dönmesine bağlı dengesini kaybetme durumu yüzünden tekerlekli sandalyesinden düştüğünü söyledi. Tam bu sırada, insanların ona yardım etmek yerine kıkırdadığını belirten Wilkinson, bu muameleye de -ne yazık ki- alışık olduğunu belirtti.

Wilkinson, gelecek sefer obez bir insanın başına gelen bu tür komik(!) durumlara kahkahalar atan bu insanların, güldükleri insanın gün içinde yaşadığı psikolojik baskıları ve sağlık sorunları yüzünden çektikleri ızdırabı da akıllarına getirmelerini öğütledi.

Paylaşılan fotoğrafta yüzü görünmediği için teselli bulan Wilkinson “Şişman olmam tembel olmamı veya engelli olmaktan hoşlandığımı göstermez. Obez insanlar diğer insanlardan daha az “insan” değildir. Onlara da eşit saygı gösterilmeli ve alay konusu yapılmamalıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

1485798823-1485558990-1485285170-meme

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s